شهردار مشهد گفت: در حوزه فرهنگ و هنر بر تسری صفات امام رضا(ع) به شهر و سبک زندگی خادم، زائر و مجاور تاکید داریم و در این مسیر از هنرمندان و فعالان حوزه سینما حمایت خواهیم کرد.

به گزارش ايمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در نشست با فعالان حوزه فیلم‌سازی که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد برگزار شد؛ اظهار کرد: کاری که هنر با عاطفه و احساس می‌کند، مشابه کاری است که استدلال باعقل می‌کند، عقل رفیع در مقابل منطق سر فرود می‌آورد و عاطفه و احساسی هم از هنر تأثیر می‌پذیرند.

وی اضافه کرد: مثال‌های مثبت و چه جنبه منفی در حوزه تأثیرات هنر بر روی انسان‌ها بسیار ملموس است، مانند کاری که غرب امروز، با هنر به‌عنوان ابزاری برای تسخیر ذهن بشریت و نفوذ در ضمیر انسان‌ها به جهت انجام کاری که دوست ندارد، انجام می‌دهد.

شهردار مشهد تصریح کرد: در بین هنرها، هنر هفتم از جهات بسیار زیادی تأثیر بیشتری دارد، کسی نیست که بگوید تأثیر دیدن یک صحنه فیلم از چند دقیقه خواندن کتاب یا دیدن یک نقاشی کمتر است.

وی با اشاره به چند محور برای مسائل فرهنگ و راهبری فرهنگی که در برنامه ارائه‌شده توسط وی به‌عنوان نامزد شهرداری مشهد وجود داشت، اظهار کرد: اکنون و با صحه گذاشتن شورای شهر بر روی برنامه‌های ارائه‌شده مقررشده است طی چهار سال آینده آن را اجرایی کنیم.

ارجائی به برگزاری نشست با نخبگان و هنرمندان حوزه فیلم‌سازی مشهد اشاره کرد و گفت: این نشست به این دلیل برگزار شد تا در همین ابتدای کار در خصوص چند موضوع باهم گفت‌وگو کنیم.

شهردار مشهد ادامه داد: یکی از موضوعاتی که بر آن تاکید داریم سبک زندگی در مشهد است، مشهد شهری با قدمت ۱۲۰۰ ساله است که ابتدا یک باغ خصوصی بوده و در طول زمان تبدیل به جهان شهر شده است.

ارجائی اضافه کرد: ۱۲۰۰ سال پیش از پیوستن چند قریه به هم شهری متولدشده که سرعت جمعیت‌پذیری و رشد آن در مقابل با کهن شهرهای همسایه‌اش قابل‌مقایسه نیست.

وی با طرح سوالاتی در این خصوص که چرا شهر مشهد نسبت به سایر شهرهای اطراف خود به چنین سطحی از رشد رسیده است، اضافه کرد: معتقدیم اگر مضجع شریف و نورانی حضرت رضا (ع) در مشهد نبود، امروز مشهد در چنین سطحی از رشد و پیشرفت قرار نداشت.

شهردار مشهد در ادامه با اشاره به وجود توس و تأثیر چنین فضایی در اهمیت شهر مشهد، خاطرنشان کرد: من بسیار معتقد به حکیم بزرگ زبان فارسی فردوسی عظیم شأن هستم، اما مشابه چنین فضاهایی در شهرهای دیگری چون نیشابور وجود دارد، اما این شهرها به اندازه مشهد رشد نکرده‌اند؛ معتقدیم دلیل جمعیت‌پذیری و رشد مشهد و هویت آن امام هشتم است.

ارجائی گفت: با توجه به این موضوع که دلیل هویتی و وجودی شهر مشهد، حضرت رضا (ع) است، ما سبک خادم، زائر و مجاور را در برنامه‌هایمان مدنظر قرار داده‌ایم، زیرا هر فردی که در این شهر حضور دارد، از این سه مورد خارج نیست.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ شهروندی به‌جای شهرنشینی، ادامه داد: معتقدم مفهوم همسایگی و مجاورت بسیار عمیق‌تر، رفیع‌تر و پر پشتوانه‌تر از مفهوم شهروند است، تبدیل شهرنشین به شهروند بسیار خوب است و شهروندی صد گام از شهرنشینی جلوتر است اما قله آن همسایگی است؛ اگر ما خودمان را همسایه امام معصوم بدانیم و این فرهنگ در سطح شهر جاری شود، آن‌وقت مردم شبیه همسایه‌شان امام رضا (ع) می‌شوند.

شهردار مشهد تاکید کرد: به‌عنوان‌مثال اگر در یک آپارتمان و مجموعه، یک چهره مشهور هنری، سیاسی و یا ورزشی ساکن باشند حتی روی قیمت آن تأثیر می‌گذارد، در تهران برخی مجتمع‌های مسکونی هستند که باید برای سکونت در آن دارای شرایط ویژه‌ای باشی لذا به هر فردی در این مجموعه‌ها آپارتمان نمی‌فروشند حتی اگر حاضر باشد چند برابر پول پرداخت کند، اینجا می‌بینیم که حقوق شهروندی ملاک نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ما همسایه حضرت رضا (ع) هستیم، باید در جهان شهر مشهد از همسایه‌مان تأثیر بگیریم؛ لذا در حوزه فرهنگی و اجتماعی سبک خادم، زائر، مجاور را به‌عنوان برنامه ارائه دادیم و بر همین اساس در موضوع مجاورت بر ترویج حس همسایگی با حضرت رضا (ع) تاکید داریم.

وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها به افرادی که به مشهد مشرف می‌شوند می‌گویند زائر و برخی می‌گویند گردشگر، اظهار کرد: سوال این است که چرا در زمان بسته بودن حرم مطهر به دلیل شیوع ویروس کرونا؛ هتل دارها و رستوران‌دارها اعتراض کردند؟ درحالی‌که فقها و هیئت‌های مذهبی باید اعتراض می‌کردند.

شهردار مشهد ادامه داد: اعتراض این افراد به بسته شدن حرم و اعلام ورشکستگی آن‌ها نشان می‌دهد که افرادی که به مشهد سفر می‌کنند، زائر هستند و نه گردشگر.

اجرایی خاطرنشان کرد: تاکید دیگر ما بر خادم بودن است، اما معتقدیم خادم بودن تنها به جفت کردن کفش و دربانی حرم مطهر نیست؛ بلکه هتلدار ما، اتوبوس‌ران ما، هنرمند ما و هر فردی که در مشهد خدمتی ارائه می‌دهد خادم است و لباس خادمی نه بر تن بلکه بر روح دارد.

وی افزود: چرا فردی به‌عنوان خادم زمانی که لباس مشکی خادمی را در فضای حرم به تن می‌کند، عوض می‌شود، مهربان می‌شود، تعظیم و تکریم می‌کند و درمجموع در فضای حرم آدم دیگری می‌شود اما لباس را که از تن خارج می‌کند فرد دیگری می‌شود و آن صفاتی که در هنگام حضور در حرم مطهر ظهور یافته کمرنگ می‌شود، به صورتی که گویا چیزی را در حرم جاگذاشته است.

شهردار مشهد با بیان اینکه چرا هتل دار ما، کاسب ما و.. صبح که لباس‌به‌تن می‌کند، فکر نمی‌کند که لباس خادمی را به تن کرده است، تصریح کرد: در نگاه افراد شهر یک‌چیز است، حرم یک‌چیز دیگر؛ این درحالی‌که است که اگر حرم شهر داشتیم این موضوع حل می‌شد، بر همین اساس است که ما در مدیریت شهری به دنبال ترویج سبک زندگی خادم، زائر و مجاور در شهر مشهد هستیم.

ارجائی اضافه کرد: در کنار حرم شهر، معتقدیم مشهد جهان شهر نیز هست، جهان شهر در عرف بین‌المللی تعریف دارد که به آن اعتقادی ندارم و معتقدم اگر نمی‌توانیم این تعاریف را تولید کنیم حداقل بومی کنیم، که البته معتقدم می‌توانیم این مفاهیم را تولید کنیم.

وی ادامه داد: در ادبیات بین‌المللی جهان شهر ۷-۸ شاخص ازجمله حضور گردشگران زیاد خارجی، وجود چندین دفتر شرکت بین‌المللی، تأثیر در اقتصاد جهانی، برگزاری رویدادهای بین‌المللی، حضور چند سندیکای بین‌المللی و… که معتقدم باید شاخص‌های دیگری به آن اضافه شود.

شهردار مشهد بابیان اینکه صفت شاخص مشهد در دنیا چه می‌تواند و چه باید باشد، تصریح کرد: ما می‌گوئیم با توجه به همان پشتوانه هویتی، شاخص جهان شهر مشهد، صفات امام رضا (ع) است.

ارجائی گفت: امام ما امام رئوف و مهربان است؛ لذا باید یکی از شاخص‌هایمان رأفت و مهربانی باشد.

وی اظهار کرد: ما می‌گوئیم این چه همسایگی است که از همسایه‌اش ارث نبرده است؟! بر همین اساس تاکید داریم که صفات امام رضا (ع) باید بشود رفتار مردم، آن‌وقت مشهد نیز حرم شهر می‌شود.

شهردار مشهد افزود: معتقدیم مردم باید در عرصه بین‌المللی به صفات امام رضا (ع) شناخته و مشهور شوند آن‌وقت است که شهر مشهد می‌شود، مشهد الرضا (ع) نه اینکه دائم روی تابلوها و بیلبوردها نوشته شود مشهد الرضا (ع)، هزار بار این جمله را بنویسیم و صدها فیلم هم بسازیم که حرم در آن دیده شود، این شهر مشهد الرضا (ع) نمی‌شود تا زمانی که صفات امام رفتار مردم شود.

وی تصریح کرد: حضرت رضا (ع)، عالم آل محمد (ص) هستند و شکی هم در آن نیست، آیا رفتار امروز مدیریت شهری عالمانه است یا اینکه راه می‌رویم و پروژه تعریف می‌کنیم، سوال اینجاست پیوست‌هایمان کجاست؟ چند پروژه سراغ داریم که پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن وجود دارد؟ چقدر فکر می‌کنیم؟ چقدر اجرا می‌کنیم؟ پنج دقیقه فکر می‌کنیم، پنج سال طول می‌کشد اجرا کنیم.

ارجائی با بیان اینکه ما به دنبال این نیستیم که در حوزه فیلم اثری تولید شود که ۱۰ -۵ دقیقه در آن نماز خواندن در حرم در بالاسر و تشرف برای زیارت را از پایین پا و صدای نقار خانه را نشان دهد، خاطرنشان کرد: ما به دنبال آن هستیم که رفتارهای عالمانه را به مردم نشان دهیم و صفات امام رضا (ع) را به شهر و گام‌به‌گام به جهان تسریع دهیم.

تسریع صفات امام رضا (ع) از زبان هنر باشد

وی افزود: اگر در همین ابتدا با فعالان حوزه تولید فیلم و سینما نشست برگزار کرده‌ایم باهدف تسریع صفات امام رضا (ع) به جامعه و میان مردم با استفاده از زبان هنراست.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه ما می‌خواهیم برای مردم در شهر علی بن موسی‌الرضا (ع) کارکنیم، و در این راستا از هنرمندان هم می‌خواهیم به ما کمک کنند، تاکید کرد: شاید در طول چهار سال دوره مدیریت شهری بتوان یک فیلم سینمایی ۹۰ دقیقه‌ای ساخت که نتیجه‌ای نداشته باشد، ولی می‌توان فیلم‌های کوتاه زیادی ساخت که هم ارزان‌تر است و هم تأثیر بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: برخی دوستان پیشنهاد برگزاری جشنواره را در مشهد دادند، اشکال ندارد برگزار کنید، اما به نظرم جشنواره اثر نمی‌آورد، بااین‌حال اگر جشنواره تأثیر گذاری باشد به سهم خود حمایت خواهیم کرد اما اینکه خودمان متولی برگزاری جشنواره‌ای باشیم بعید است.

ارجائی در پاسخ به درخواستی برای ساخت فیلم از سوی شهرداری نیز گفت: اجازه بدهید ما از اثرهای شاخص و سینمای جوان در حد توان حمایت کنیم نه اینکه سفارش‌دهنده فیلم باشیم.

وی ادامه داد: اگر فیلمی در خصوص جهان شهر مشهد باهدف تسریع صفات امام رضا (ع) به جامعه و ترویج سبک خادم، زائر و مجاور باکیفیت خوب تولید شود به سهم خود از آن حمایت خواهیم کرد. مدیریت شهری از سینمای جوان در چهارچوبی که گفته شد حمایت خواهد کرد، اما سینمای حرفه‌ای خودش باید پشتوانه و پیوست اقتصادی داشته باشد.

شهردار مشهد اضافه کرد: ما با این حرف درست که زیرساخت‌های سینما در مشهد باید تقویت شود، موافق هستیم و از آن به‌خصوص در حوزه سینمای نوین و انیمیشن که بخش خصوصی کمتر توان ورود به آن را دارد در صورت عزم در دولت و متولیان اصلی حمایت خواهد کرد. همچنین آماده‌ایم در صورت تشکیل صندوق حمایتی و یا سندیکای فیلم‌سازی از سوی وزارت ارشاد از آن حمایت کنم، اما اینکه متولی آن باشیم را قبول نداریم.

وی ادامه داد: درمجموع در حوزه فرهنگ و هنر بر تسریع صفات امام رضا (ع) به شهر و سبک زندگی خادم، زائر و مجاور تاکید داریم و در این مسیر از هنرمندان و فعالان حوزه سینما حمایت خواهیم کرد.

كد محتوا:6923