مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: بیش از ۹۰ درصد فضای سبز و پارک‌های شهری قم با سیستم‌های مکانیزه آبیاری می‌شود و از سال ۹۵ به بعد هر سال مقدار قابل توجهی از آب شرب شهری برای آبیاری فضای سبز کاسته شده است.

به گزارش ايمنا و به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، پیام جوادیان در آئین امضای تفاهم‌نامه آموزشی با سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم اظهار کرد: با اقدامات انجام‌شده طی شش سال گذشته، قم از نظر توسعه سرانه‌های سبز در جایگاه سوم کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: درصورتی‌که سازمان آب منطقه‌ای استان، اجازه حفر چند چاه جدید را به سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بدهد استفاده از آب شرب جهت آبیاری عرصه‌های سبز به‌صورت کامل حذف خواهد شد.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم خاطرنشان کرد: طی شش سال گذشته مباحث علمی در توسعه فضای سبز شهر قم عملیاتی شده و کاشت درختانی چون اکالیپتوس و کاج که بیش از این تمام منظره شهر را به خود اختصاص داده بود با گونه‌های سازگار و متنوع‌تر دیگر جایگزین شده و چهره ظاهری شهر نسبت به قبل تفاوت کرده است.

جوادیان افزود: پویش ”درخت دوستی بنشانیم” که سال ۹۶ به ابتکار سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم راه‌اندازی شد یک سال بعد به‌عنوان یک پویش و طرح ملی موفق برای فرهنگ‌سازی توسعه و حفظ فضای سبز مورد توجه و اقبال قرار گرفته و هم‌اکنون این پویش در بسیاری از شهرها در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه تا سال ۹۴ هیچ رابطه و همکاری بین سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان پارک‌ها و فضای سبز به‌رغم نزدیکی حیطه فعالیت‌ها و رسالت‌ها در قم وجود نداشت تاکید کرد: از سال ۹۴ توسعه همکاری‌ها برای پیشبرد اهداف مشترک و بهبود سرانه‌های فضای سبز شهر قم در دستور کار این سازمان قرار داشته است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به برنامه این سازمان جهت ارائه گواهینامه به کارکنان باغبانی و فضای سبز شهری، گفت: طی این طرح کارگران و کارکنان باغبانی شهرداری قم پس از ارائه آموزش‌های لازم رتبه‌بندی می‌شوند و از تجربه کارکنان با تجربه استفاده بهینه‌ای خواهد شد.

جوادیان اضافه کرد: یکی از اهداف اعطای گواهینامه آموزشی به کارگران باغبانی در کنار استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود، مقابله با روحیه سودجویی پیمانکاران و ایجاد امنیت شغلی این افراد است.

وی با اشاره به اهمیت مسئله آموزش در حفظ و توسعه فضای سبز خانگی تصریح کرد: بیشترین علت نابودی گیاهان خانگی، آبیاری بیش از حد است و در توافقنامه با سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی مباحثی جهت آموزش به شهروندان برای نگهداری گیاهان ساختمانی در نظر گرفته شده است.

كد محتوا:6915