نشست هم اندیشی مدیران معاونت برنامه‌ریزی شهرداری اصفهان با نماینده مجلس در خصوص وضعیت صنایع دستی  و عضویت اصفهان در شبکه شهرهای خلاق برگزار شد.

مرتضی نصوحی مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان در این نشست اظهار کرد: شبکه شهرهای خلاق، بخش مهمی از یک شهر گردشگری است اما این درحالی است که در کشور همچنان گردشگری سنتی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: یک سوم از رسته‌های صنایع دستی در اصفهان موجود بوده که می‌تواند یکی از پارادایم‌های توسعه پایدار باشد؛ مشاغلی که آلودگی زیست‌محیطی ایجاد نمی‌کند اما به اشتغال پایدار و آرامش شهر کمک می‌کند.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان تصریح کرد: تاکنون در صنایع دستی کار ویژه‌ای انجام نشده و صرفا محصولات این حوزه ارائه و از داشته‌های گذشته استفاده شده است بنابراین نیاز داریم که ایده‌های جدید بگیریم و بر تعداد رسته‌های صنایع دستی افزوده یا شاغلان این حوزه بیشتر شود.

نصوحی اظهار کرد: در کشور پاتوق انیمیشن نداریم و اگر این اتفاق بیافتد، صدها شغل ایجاد می‌شود که اتاق و رایانه نیاز دارد و آلودگی ندارد؛ اصفهان با ذوق هنری مردم آن، می‌تواند هاب خیلی از طراحی‌های فیلم و انیمیشن باشد. از سوی دیگر ارائه محصول در فضای مجازی نیاز به طراحی دارد، مدل‌های جدید تبلیغات نیز به همین شکل بنابراین اصفهان می‌تواند در این زمینه قطب طراحی باشد.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان باید از توسعه صنعتی فاصله بگیرد و در مسیر تقویت توریسم داخلی و خارجی گام بردارد، اضافه کرد: مکتب تئاتر و سبک موسیقی اصفهان در حال کمرنگ شدن است؛ اکنون باید جدای از عضویت در شبکه شهرهای خلاق از این پیشینه ایده گرفت و آن را به حوزه‌های دیگر منتقل کرد.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با اشاره به اهمیت توجه به مقوله "فناوری باز" گفت: اداره خلاقیت به دبیرخانه برگزاری مسابقات برای پیوند زدن گروه‌های تخصصی به مجموعه شهرداری تبدیل شده و به طور مثال در طراحی سازه‌ها، دیوارنگاره‌ها، سطل زباله، نیمکت‌ها، ایستگاههای اتوبوس و ورودی باغ گلها از این پارادایم و از طریق برگزاری مسابقات استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که جوانان فارغ‌التحصیل فرصت اشتغال دائم را ندارند می‌توانند در این فرایند جای بگیرند.

نصوحی با اشاره به ضعف در پرداختن به ایده‌های جدید در حوزه صنایع دستی، تصریح کرد: برای گردشگر خارجی وزن هدیه اهمیت دارد و نمی‌تواند هدیه کوچک مقیاس تهیه کند بنابراین از طریق نوآوری باز وکتورهای متناسب با خط آسمان سعی در تولید چنین صنایع دستی داریم.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد فرهنگ آن گونه که باید موردتوجه قرار نگرفته است، گفت: ادبیات غنی فارسی می‌تواند به انیمیشن گره بخورد زیرا فرهنگ ایرانی به حدی است که می‌توانیم آن را به کشورهای خارجی به‌ویژه همسایگان صادر بکنیم به‌شرطی که عناصر آن نیز فراهم شود.

محسن معصومی، رییس مرکز خلاقیت شهرداری اصفهان نیز در این نشست گفت: این مرکز حامی و آغازکننده اقدامات در زمینه بروز و رشد خلاقیت در شهر خواهد بود. و برای یکپارچه‌سازی اقدامات در خصوص شهر خلاق لازم است تا بسترهای آن مهیا شود و در این راستا، مرکز خلاقیت می‌تواند به عنوان دبیرخانه نقش‌آفرینی کند.

كد محتوا:7016